D38999/20WG11JA
Mfr.Part #
D38999/20WG11JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Current Rating (Amps) :
23A
Published :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG11JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded