D38999/20WG11HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
276
In Stock :
276
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
11
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Number of Pins :
12
Number of Positions :
11
Datasheets
D38999/20WG11HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11HN Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 12 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WG11HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11HN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER