D38999/20WG11HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Military
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Orientation :
E
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Published :
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG11HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG11HE Overview
D38999/20WG11HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11HE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11HE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER