D38999/20WG11HE
Mfr.Part #
D38999/20WG11HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Military
Orientation :
E
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
23A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Self Locking
Gender :
Receptacle
Reach Compliance Code :
not_compliant
Solid
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded