D38999/20WG11HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Feature :
Self Locking
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
11
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG11HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11HD Overview
D38999/20WG11HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11HD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER