D38999/20WG11HD
Mfr.Part #
D38999/20WG11HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
No
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Shielded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Panel Mount
Feature :
Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Published :
Current Rating (Amps) :
23A
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WG11HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded