D38999/20WG11HC
Mfr.Part #
D38999/20WG11HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11HC
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Corsair
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
21-11
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20WG11HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11HC Overview
D38999/20WG11HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER