D38999/20WG11HB
Mfr.Part #
D38999/20WG11HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Number of Pins :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WG11HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11HB Overview
D38999/20WG11HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11HB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER