D38999/20WG11HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
21-11
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Published :
2001
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WG11HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG11HA Overview
D38999/20WG11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER