D38999/20WG11BN
Mfr.Part #
D38999/20WG11BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
11
In Stock :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
21-11
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG11BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG11BN Overview
D38999/20WG11BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11BN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT