D38999/20WG11BE
Mfr.Part #
D38999/20WG11BE
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
12
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
No
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Published :
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WG11BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BE Overview
D38999/20WG11BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT