D38999/20WG11BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Contact Size :
12
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
11
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size, MIL :
G
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WG11BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BC Overview
D38999/20WG11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT