D38999/20WG11BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
21-11
Number of Positions :
11
Contact Size :
12
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
11
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
G
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2009
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WG11BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BC Overview
D38999/20WG11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT