D38999/20WG11BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
11
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Published :
Gender :
Receptacle
Contact Size :
12
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
11
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG11BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BC Overview
D38999/20WG11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT