D38999/20WG11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
No
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Mount :
Wall
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
31.5mm
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Depth :
40.1mm
Radiation Hardening :
Contact Size :
12
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WG11BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11BB Overview
D38999/20WG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT