D38999/20WG11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Wall
Length :
31.5mm
Empty Shell :
yes
Contact Size :
12
Total Number of Contacts :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2001
Number of Positions :
11
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Depth :
40.1mm
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WG11BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11BB Overview
D38999/20WG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT