D38999/20WG11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Contact Size :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Length :
31.5mm
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
11
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
40.1mm
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11BB Overview
D38999/20WG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT