D38999/20WG11BB
Mfr.Part #
D38999/20WG11BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Length :
31.5mm
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Published :
Contact Shape :
Circular
Mount :
Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
12
Housing Color :
Olive Drab
Depth :
40.1mm
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WG11BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11BB Overview
D38999/20WG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT