D38999/20WG11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11BB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Olive Drab
Depth :
40.1mm
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
31.5mm
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
11
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WG11BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11BB Overview
D38999/20WG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT