D38999/20WG11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
12
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
21-11
Datasheets
D38999/20WG11BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BA Overview
D38999/20WG11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT