D38999/20WG11BA
Mfr.Part #
D38999/20WG11BA
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
64
In Stock :
64
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2009
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WG11BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BA Overview
D38999/20WG11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT