D38999/20WG11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11BA
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-11
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
11
Contact Size :
12
Number of Positions :
11
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
2009
Datasheets
D38999/20WG11BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11BA Overview
D38999/20WG11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT