D38999/20WG11AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11AN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 11C 11#12 PIN RECP
Stock
205
In Stock :
205
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
21-11
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Housing Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58365
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
12
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG11AN
Conesys D38999/20WG11AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG11AN Overview
D38999/20WG11AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11AN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT