D38999/20WG11AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
12
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
11
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58365
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Datasheets
D38999/20WG11AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG11AN Overview
D38999/20WG11AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11AN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT