D38999/20WG11AE
Mfr.Part #
D38999/20WG11AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11AE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
No
Contact Size :
12
Type :
For Male Pins
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/20WG11AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11AE Overview
D38999/20WG11AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT