D38999/20WG11AC
Mfr.Part #
D38999/20WG11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
12
Published :
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WG11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11AC Overview
D38999/20WG11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11AC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT