D38999/20WG11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
11
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
G
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WG11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11AC Overview
D38999/20WG11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11AC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT