D38999/20WG11AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
12
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Published :
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG11AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11AA Overview
D38999/20WG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT