D38999/20WG11AA
Mfr.Part #
D38999/20WG11AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Contact Size :
12
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Plastic
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WG11AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11AA Overview
D38999/20WG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT