D38999/20WG11AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Published :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG11AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11AA Overview
D38999/20WG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT