D38999/20WG11AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Contact Size :
12
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
11
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/20WG11AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11AA Overview
D38999/20WG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT