D38999/20WF32SN-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
32
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Metal
Feature :
Backshell
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WF32SN-U
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32SN-U Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 32 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Backshell feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/20WF32SN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SN-U Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER