D38999/20WF32SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
175°C
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Metal
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Pins :
32
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF32SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32SN-U Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 32 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Backshell feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/20WF32SN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SN-U Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER