D38999/20WF32SN
Mfr.Part #
D38999/20WF32SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
175°C
Backshell Material, Plating :
Metal
Number of Positions :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Backshell
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF32SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF32SN-U Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 32 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Backshell feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/20WF32SN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SN-U Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER