D38999/20WF32SE
Mfr.Part #
D38999/20WF32SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
32
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WF32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32SE Overview
D38999/20WF32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER