D38999/20WF32SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32SE Overview
D38999/20WF32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER