D38999/20WF32SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
32
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WF32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32SE Overview
D38999/20WF32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER