D38999/20WF32SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
32
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WF32SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF32SE Overview
D38999/20WF32SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF32SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF32SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER