D38999/20WF32SD
Mfr.Part #
D38999/20WF32SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
F
Mount :
Wall
Plating :
Cadmium
Filter Feature :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Length :
32.74mm
Shell Size - Insert :
19-32
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
32
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
36.9mm
Published :
2001
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WF32SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32SD Overview
D38999/20WF32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER