D38999/20WF32SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF32SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Number of Positions :
32
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Published :
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
36.9mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Length :
32.74mm
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
F
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
32
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WF32SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32SD Overview
D38999/20WF32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER