D38999/20WF32SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SD
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Depth :
36.9mm
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Wall
Contact Style :
Socket
Orientation :
D
Length :
32.74mm
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
19-32
Plating :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
32
Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
F
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WF32SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32SD Overview
D38999/20WF32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER