D38999/20WF32SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT RECP
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Empty Shell :
No
Depth :
36.9mm
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Total Number of Contacts :
32
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.74mm
Shell Size - Insert :
19-32
Contact Style :
Socket
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Wall
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
32
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Published :
2001
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WF32SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32SD Overview
D38999/20WF32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER