D38999/20WF32SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
36.9mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
32
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Length :
32.74mm
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
32
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WF32SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF32SD Overview
D38999/20WF32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER