D38999/20WF32SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SCL
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Total Number of Contacts :
32
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size - Insert :
19-32
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF32SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT