D38999/20WF32SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
32
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WF32SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT