D38999/20WF32SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF32SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
32
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
19-32
Housing Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
32
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Flange
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT