D38999/20WF32SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
19-32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
32
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Conesys D38999/20WF32SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT