D38999/20WF32SC
Mfr.Part #
D38999/20WF32SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF32SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Female Sockets
No
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
No
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
C
32
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WF32SC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER