D38999/20WF32SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
32
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20WF32SC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER