D38999/20WF32SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF32SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
32
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
F
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
32
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF32SC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF32SC-LC Overview
D38999/20WF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER